Kalendář akcí
Náš projektDalší
<< Duben 2024>>
PoÚtStČtSoNe
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930
Za spolupráci děkujeme
NICM
Tandem
Kontaktní údaje
Multikulturní centrum Praha, z.s.
Náplavní 1
120 00 Praha 2
Email:

Telefon:
296325345

Počítadlo návštěv
Online:
1

Dnes návštěv:
85

Celkem návštěv:
550955

Projekt Stereotýpek v nás je v plném proudu: středním školám nabízí programy interkulturního vzdělávání i v druhém pololetí

 

Proč nám někdo připadá divný a někdo normální? Jak si vytváříme názory? Kdy uvažujeme stereotypně? Jaké to je žít mezi cizinci? Proč být dobrovolníkem?

Odpovědi nejen na tyto otázky hledají žáci středních škol a jejich učitelé pomocí projektu interkulturního vzdělávání Stereotýpek v nás. Tým vyškolených lektorů z organizací 

Multikulturní centrum Praha, AFS Mezikulturní programy a INEX-SDA realizuje semináře a dílny pro 1. až 3. ročníky středních odborných škol, víkendové akce pro žáky, školení pro učitele a další pracovníky s mládeží v pěti krajích ČR: Středočeském, Karlovarském, Jihočeském, Plzeňském a Královéhradeckém.

V rámci projektu vznikla originální metodika, která vychází z principů osobnostně-sociální výchovy a zážitkové pedagogiky. „Specifickým prvkem této metodiky je přítomnost školitelů-cizinců v lektorském týmu“, zdůrazňuje Jitka Štefková, hlavní koordinátorka projektu.

Pro školy projekt nabízí jednorázový interkulturní seminář a cyklus interkulturních dílen.

Cílem interkulturního semináře v rozsahu 90 minut je zprostředkovat žákům první setkání s tématem kulturní rozmanitosti. Žáci si uvědomí, jaké to je být „jiný“ a dostanou příležitost zamyslet se nad tím, jak by mohlo vypadat ideální soužití lidí s různým kulturním zázemím. Cyklus interkulturních dílen v rozsahu třikrát 90 minut pak nabízí hlubší vhled a reflexi vybraných témat, jako například stereotypy a jejich vznik, životní hodnoty a jejich vztah ke kultuře, vytváření a prosazování vlastních postojů.

Zájemci z řad žáků se mohou navíc přihlásit samostatně na dvě vícedenní akce – prožitkový kurz a miniworkcamp.  Na prožitkovém kurzu se žáci prostřednictvím outdoorových, diskusních a tvůrčích aktivit  učí týmové spolupráci a učí se těžit z rozmanitosti a individuálních schopností každého z nás. Těžiště miniworkcampu spočívá v dobrovolné práci (např. oprava zříceniny hradu) a v soužití a interakci v kulturně různorodé skupině.Po domluvě se školou lze tyto víkendové programy adaptovat i pro celé třídy.

Původní metodiky všech částí vzdělávacího programu jsou k dispozici zdarma ke stažení na webových stránkách projektu stereotypek.mkc.cz, kde lze dále najít seznamy zapojených škol, fotografie z různých akcí, pozvánky na další akce a mnoho dalšího. Projekt má také facebook: http://www.facebook.com/stereotypek.

Ve školním roce 2011/2012 je ze stran škol o projekt veliký zájem a proběhlo již množství seminářů a dílen. V říjnu 2011 také proběhlo první školení pro pedagogické pracovníky zaměřené na různé aspekty interkulturního vzdělávání, zážitkové pedagogiky a předání metodiky dílen a semináře. Školení bylo účastníky pozitivně přijato, krédo projektu pak vyjádřil v evaluaci jeden z pedagogů: interkulturní vzdělávání „není o hledání odlišností, je o porozumění“.

Jednotlivé akce - seminář, dílny, miniworkcamp, prožitkový kurz či školení pro pedagogy je možné si objednat u Karolíny Kousalové, kontakt: karolina.kousalova@afs.org , tel. 724 045 604.

Fotografie

Projekt Stereotýpek v nás je v plném proudu: středním školám nabízí programy interkulturního vzdělávání i v druhém pololetí

Copyright © 2011 Fusek - Design
Autoři stránek nenesou žádnou odpovědnost za náplň stránek a její stylistické zpracování.