Kalendář akcí
Náš projektDalší
<< Červen 2024>>
PoÚtStČtSoNe
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
Za spolupráci děkujeme
NICM
Tandem
Kontaktní údaje
Multikulturní centrum Praha, z.s.
Náplavní 1
120 00 Praha 2
Email:

Telefon:
296325345

Počítadlo návštěv
Online:
2

Dnes návštěv:
24

Celkem návštěv:
557629

Tisková zpráva: Projekt Stereotýpek v nás po třech letech končí

Odpovědi nejen na tyto otázky hledali žáci středních škol a jejich učitelé pomocí projektu interkulturního vzdělávání Stereotýpek v nás. Tým vyškolených lektorů z organizací 

Multikulturní centrum Praha, AFS Mezikulturní programy a INEX-SDA realizoval semináře a dílny pro 1. až 3. ročníky středních odborných škol, prožitkové kurzy a miniworkcampy, školení pro učitele a další pracovníky s mládeží v pěti krajích ČR: Středočeském, Karlovarském, Jihočeském, Plzeňském a Královéhradeckém.

V rámci projektu vznikly originální metodiky, které vychází z principů osobnostně-sociální výchovy a zážitkové pedagogiky. Po skončení projektu jsou volně ke stažení na webových stránkách www.stereotypek.mkc.cz/.

Pro školy projekt nabízel jednorázový interkulturní seminář a cyklus interkulturních dílen.

Cílem interkulturního semináře v rozsahu 90 minut bylo zprostředkovat žákům první setkání s tématem kulturní rozmanitosti. Žáci si uvědomili, jaké to je být „jiný“ a dostali příležitost zamyslet se nad tím, jak by mohlo vypadat ideální soužití lidí s různým kulturním zázemím. Cyklus interkulturních dílen v rozsahu třikrát 90 minut pak nabídl hlubší vhled a reflexi vybraných témat, jako například stereotypy a jejich vznik, životní hodnoty a jejich vztah ke kultuře, vytváření a prosazování vlastních postojů.

Zájemci z řad žáků se mohli navíc přihlásit samostatně na dvě vícedenní akce – prožitkový kurz a miniworkcamp.  Na prožitkovém kurzu se žáci prostřednictvím outdoorových, diskusních a tvůrčích aktivit učili týmové spolupráci a také se těžit z rozmanitosti a individuálních schopností každého z nás. Těžiště miniworkcampu spočívalo v dobrovolné práci (např. oprava zříceniny hradu, obnova pivovaru jako budoucího kulturního centra) a v soužití a interakci v kulturně různorodé skupině. Po domluvě se školou byly víkendové programy adaptovány i pro celé třídy.

Jak potvrzují výsledky externí evaluace, která probíhala v období leden až květen 2013, největší zájem mezi žáky vzbudila účast cizinců/asistentů a jejich zapojení do seminářů a dílen a do vícedenních akcí. Kladně byla žáky hodnocena jednotlivá témata, např. aktivity zaměřené na stereotypy a hodnoty. Vyzdvihován byl též přístup lektorů, který byl opřen o rovnocenný vztah mezi lektory a žáky, zážitkovou pedagogiku a osobnostně-sociální výchovu.

Pedagogičtí pracovníci a pracovníci s mládeží, kteří absolvovali akreditovaná školení projektu, zdůrazňovali jako největší přednost seznámení s konkrétními aktivitami metodik a praktičnost jejich dalšího využití.

Více informací o projektu poskytne Lucie Bilderová, koordinátorka projektu, lucie.bilderova@mkc.cz,  tel. 296325345

 

Tisková zpráva ke stažení (pdf)

Fotografie

Tisková zpráva: Projekt Stereotýpek v nás po třech letech končí

Copyright © 2011 Fusek - Design
Autoři stránek nenesou žádnou odpovědnost za náplň stránek a její stylistické zpracování.